پودر بتن سخت

بتن سخت

تاریخچه بتن

در سال 1756فردی انگلیسی به نام اسمیتم  از آهک آبی ( که در زیر آب سفت می شود) و مخلوط آن با خاکستر های آتش فشانی مخلوطی به دست آورد که مانند سنگ سخت بود.
در سال 1817فردی فرانسوی به نام ویکا اصول شیمیایی سیمان را مطالعه کرد و قواعدی برای آن مشخص نمود.این قواعد  نشان داد که از مخلوط سیمان،شن و ماسه و آب ماده ای حاصل می شود که قابل ریختن در قالب است و کاملا سخت می شود و به یک سنگ واقعی در می آید. این مخلوط سفت شده بتن نام گرفت.

بتن سخت

بتن سخت با پایه سیمان از ترکیب مواد سخت معدنی و مصنویی مثل کوآرتز,اکسید آلومینیوم و رنگهای معدنی پلیمری تقویت شده است.بتن سخت ماده ایست سخت و محکم که از مقاومت بسیار بالایی برخوردار بوده و در معرض سایش,ترافیک و بارهای سنگین قرار دارد بکار می رود.

بتن سخت معمولی رنگی طوسی-خاکستری دارد اما در تنوع رنگ ها با نام بتن سخت رنگی نیز وجود دارد که از ترکیب سیمان ,آب و مواد افزودنی بدست می آید و به عنوان کفپوش نهایی سطح در ضخامت های متفاوت اجرا می شود.بتن سخت باعث افزایش مقاومت های خمشی,کششی,سایشی بالاتر از بتن معمولی می شود.

کفسازی با بتن سخت برای انجام پروژه ایی مانند آزمایشگاه,پارکینگ,مراکز درمانی و سالن های ورزشی و محیط هایی که وسایل نقلیه سنگین مثل تریلی,لیفتراک,لودر و سایر ماشین های سنگین در رفت و آمد هستند بکار می رود.کف پارکینگ ها,مراکز نظامی, پتروشیمی و سردخانه ها برای اجرای بتن سخت مناسب می باشند.

مزایای بتن سخت

  • سطح سبک و با دوام بالا
  • مناسب برای قرارگیری ماشین آلات
  • چسبندگی بسیار زیاد
  • مقاومت دینامیکی و مقاومت در برابر ضربه
  • مقاوم در برابر uv,باران,باد و سایر عوامل محیطی
  • بی ضرر از لحاظ فیزیولوژی
  • مقاوم در برابر ضد یخ با قابلیت شست و شو

نحوه استفاده از بتن سخت

1- مرحله آماده سازی

2- اختلاط

3- اجرا(خشکه پاشی)

4- عمل آوری

مرحله آماده سازی:سطح بتن باید کاملا تمیز و عاری از گرد و خاک,مواد نفتی,روغن و نخاله های ساختمانی باشد.بعد از تمیز شدن بتن باید از آب اشباع گردد و قبل از اجرا باید تمام آب موجود در درز و حفره ها خشک شود.

اختلاط:ابتدا آب را در ظروف مخصوص ریخته پودر بتن سخت به آن اضافه می گردد و پس از اختلاط تمام بتن سخت 3 الی 5 دقیقه هم زده می شود بهتر است از میکسرهای قوی پره دار استفاده شود.

بتن سخت سمیکس

اجرا (خشکه پاشی):پس از اتمام بتن ریزی و پس از نیمه خشکی بتن پودر بتن سخت ریخته می شود به منظور دستیابی به سطح صاف و یکنواخت با مقاومت مناسب از ماله پروانه ای استفاده می شود.پس از اتمام شدن ماله کشی با اسپری نمودن آب عمل آوری بتن سخت شده آغاز می شود.

عمل آوری:پس از نیمه خشکی ملات اجرا شده کلیه سطوح را تا 48 ساعت با اسپری آب مرطوب نگه می دارند.

بسته بندی محصول:

این محصول در بسته بندی 25 کیلوگرمی عرضه می شود.

شرایط نگهداری پودر بتن سخت:

این محصول باید دور از تابش مستقیم نور خورشید و حرارت باشد و به مدت 6 ماه در شرایط ذکر شده قابل نگهداری می باشد.